טיפול זוגי ומשפחתי

טיפול זוגי
 
טיפול זוגי הוא טיפול שנועד לעזור לבני זוג לפתור קונפליקטים, לשנות דפוסי התנהגות ותקשורת לא מתאימים ולשפר את חיי הזוגיות. הוא מתאים לזוגות שמסיבות שונות הגיעו למשבר במערכת היחסים הזוגית.
משברים יכולים לנבוע מסיבות התפתחותיות ושינויים במעגל החיים. לעיתים זוג שתפקד בצורה טובה בשלב אחד בחיים, מתקשה למצוא איזון מחודש עם המעבר לשלב אחר- לדוגמא, שינוי שחל במערכת היחסים הזוגית בעקבות ההפיכה להורים, כניסת הילדים למסגרת חינוכית והשינוי בתפקיד ההורה הנגזר מכך, התמודדות עם מתבגרים, עזיבת הילדים את הבית, שינוי שחל כתוצאה מפיטורין, יציאה לגמלאות, מחלה וכו'.

טיפול זוגי יכול לעזור גם במצבי משבר וקרע בין בני הזוג: מתח ומריבות מתמשכות, ספקות בנוגע למידת ההתאמה והיכולת להיות יחד, ביקורת קשה, קשיים מיניים, בגידה, רצון להיפרד.

מטרת הטיפול היא לאפשר לבני הזוג לתקשר בצורה יעילה ופתוחה האחד עם השני, לשנות דפוסי התנהגות לא יעילים, לאפשר צמיחה ושינוי אצל בני הזוג (ביחד ואצל כל אחד לחוד).

במקרים בהם בני הזוג מחליטים על פרידה, הטיפול מאפשר לבני הזוג לסיים את היחסים באופן שיצמצם ככל שניתן את הפגיעה בילדים תוך פיתוח מערכת יחסים חדשה של "הורים גרושים" המתאימה לצורכי המשפחה כולה ולצורכי כל אחד מבני הזוג.
 
טיפול משפחתי
 
המשפחה היא המסגרת המשמעותית ביותר לאדם ומהווה בו זמנית, מקור מרכזי לתמיכה ולהתפתחות, אך גם מקור לקונפליקטים, רגשות קשים ומשקעים.
הטיפול המשפחתי מתמקד במסגרת המשפחה כמכלול, תוך הנחה כי תפקוד טוב יותר של המשפחה ישפיע בצורה חיובית על כל אחד מחבריה. הנחת היסוד של הטיפול המשפחתי היא כי ניתן להביא לתפקוד טוב יותר של המשפחה כיחידה אשר ישפיע באופן חיובי על תפקוד החברים בה. ההבנה כי קשיים ודפוסי התנהגות בעיתיים מתפתחים מתוך השפעה הדדית של בני המשפחה זה על זה, עומדת בבסיס הגישה התיאורטית של הטיפול המשפחתי.
הטיפול מאפשר בחינה של דפוסי היחסים, התקשורת וההתנהגות במשפחה, מאפשר לבני המשפחה להיחשף לאופן שבו כל אחד מחברי המשפחה תופס דפוסים אלה ומאפשר להבין אילו דפוסים הם יעילים ואילו דפוסים מקשים על בני המשפחה ולפתח דפוסי יחסים, תקשורת והתנהגות מתאימים.
 
במסגרת הטיפול המשפחתי נערכים מפגשים עם כל בני המשפחה. בדרך כלל במפגש ישתתפו כל חברי המשפחה, אולם בהתאם למקרה יתקיימו מפגשים בהרכבים אחרים (לדוגמא; זוג ההורים, האחים, רק חבר משפחה אחד). הטיפול המשפחתי הוא קצר יחסית (כ-20 מפגשים) ומתמקד בדפוסים ובקשיים שעולים במהלך המפגש עם המשפחה. הטיפול יעיל מאוד מאחר והוא מאפשר לחברי המשפחה ליצור תקשורת ישירה עם בן המשפחה האחר (ולא "לדבר עליו עם הפסיכולוג", כפי שקורה בסוג אחר של טיפול) ולהבין את האופן בו הוא רואה את הדברים. בנוסף, הטיפול המשפחתי מאפשר לבני המשפחה להתאמן במהלך המפגש ובין מפגש אחד למשנהו (בסיוע ובהדרכת הפסיכולוג) על שינוי דפוסי היחסים, ההתנהגות והתקשורת.